Abielu registreerimiseks Egiptuse kodaniku ja välismaalase vahel tuleb elavas järjekorras pöörduda Egiptuse Justiitsministeeriumi Public Notary büroosse, mis asub Kairos, Garden City’s, Lazoughly tänaval (Ühendkuningriigi saatkonna kõrval):
Shahr’ Iqari, Justiitsministeerium
Lazoughly väljak, 4. korrus
Down Town, Kairo
Abieluvõime tõend
Egiptuse Välisministeeriumi konsulaarosakonna legaliseerimise bürood asuvad: Mohandeseenis Ahmed Orabi tänaval või Abbasseyas Ahmed Saidi tänaval, Abbaseya klubi vastas. Heliopolises Sabaki tänaval. Lisainfo: mfa.gov.eg.
Elamisluba ’for non-touristic purposes’
Uus passi, emigratsiooni ja kodakondsuse administratsioon asub Abasseya lähedal, endises Politseiakadeemias. Aadress:
12 Al Seka Al Beydaa, As Sarayat, Al Waili, Cairo Governorate, Egypt
Religioonitõend
Vastavalt Egiptuse seadusandlusele on lubatud omavahel abielluda moslemitel, kristlastel ja juudi usku isikutel. Eesti saatkond Kairos ei tõenda isiku usulist kuuluvust ega legaliseeri vastavat dokumenti või avaldust.
Tervisetõend
Abiellumiseks vajaliku tervistõendi saamiseks pöörduge mõne Egiptuse riikliku haigla poole.
Dokumentide vormistamine võib võtta nädalaid, isegi kuid. Egiptuse abieluleping, mis väljastatakse, on 2 identset araabiakeelset eksemplari, mille ülemises servas on abiellujate fotod ja sõrmejäljed. Lepingusse märgitakse lisaklausel lahutuse vara kohta.
Välisriigis aset leidnud perekonnaseisu muudatustest teavitamine on kodaniku kohustus. Isik, kelle andmed on kantud rahvastikuregistrisse, on kohustatud esitama Eesti perekonnaseisuasutusele avalduse oma perekonnaseisus toimunud muudatuse registreerimiseks, kui see on aset leidnud välisriigis, ja esitama vajalikud dokumendid muudatuse rahvastikuregistrisse kandmiseks. Avaldusi võtavad vastu kõik maavalitsused.
Välisriigis sõlmitud abieluleping tuleb:
Polügaamne abielu: Riigivõimu suhtumine polügaamsesse abiellu on Egiptuses ja Eestis põhimõtteliselt erinev. Egiptuse seadused lubavad moslemist mehel abielus olla korraga kuni nelja naisega. Eesti perekonnaseaduse kohaselt ei või abielu sõlmida isikute vahel, kellest üks on juba abielus. Juhul kui abielu on sõlmitud isikute vahel, kellest üks on juba abielus, on Eesti jaoks tegu kehtetu abieluga. Seega Eesti ei tunnusta polügaamset abielu ning seda abielu ei kanta Eesti rahvastikuregistrisse ning abikaasat ei saa käsitleda Euroopa Liidu kodaniku pereliikmena.
Urfi-abielu: Abielulepingute sõlmimist, mida Egiptuses (eriti turistipiirkondades nagu Sharm El-Sheikh, Luxor, Hurghada) pakuvad advokaadid või välismaalasi teenindavad notaribürood sildi all “Marriages for foreigners” või “Marriages with foreigners”, soovitame kindlasti vältida. Sellistes asutustes sõlmitakse nn urfi abielusid (urfi tuleneb araabiakeelsest sõnast urf, mis tähendab tava). Urfi abielude all mõistetakse abielusid, mis sõlmitakse ilma ametliku lepinguta ning mida ei tunnusta suurem osa islamiriike. Sellise abiellumise teel saadud abielutunnistust Egiptuse Araabia Vabariik ei legaliseeri ning seega ei saa seda tunnustada ka Eesti. Urfi abielu ei ole Egiptuses aga iseenesest tühine, vaid selle lõpetamiseks peab siiski lahutust taotlema. Egiptuse õiguse kohaselt võib ka naissoost abikaasa urfi abielu lahutamist taotleda, milleks on olemas erinevad võimalused ning sõltuvalt sellest, millist lahutusviisi soovitakse kasutada, on lahutustel ka erinevad õiguslikud tagajärjed. Abielu lahutab vaid kohus. Lisainfot advokaatide kohta leiab: http://www.mohaami.com/.
Üldised soovitused välisriigis abiellujale Välisministeeriumi kodulehel: http://www.vm.ee/?q=node/14143